Jak walczyć z nielegalnymi transmisjami telewizyjnymi?

Jak walczyć z nielegalnymi transmisjami telewizyjnymi?

W sytuacji, gdy nie posiadamy telewizji satelitarnej z dekoderem a chcemy zobaczyć jakieś ważne wydarzenia sportowe, bądź film lub serial uciekamy się do możliwie najszybszego rozwiązania.Mianowicie mowa tutaj o wszelkiego rodzaju płatnych serwisach internetowych, oferujących transmitowanie treści na żywo online. Zazwyczaj za udostępniony w sieci program należy zapłacić.

Są to jednak niemałe pieniądze, ponieważ trzeba wykupić kilka różnych abonamentów, co się zdecydowanie nie opłaca użytkownikom.

Nie istnieją także nadal żadne serwisy internetowe, pozwalające oglądać szereg różnorodnych programów telewizyjnych. Można jedynie zdecydować się na strony internetowe oferujące okrojoną wersje kanałów za darmo lub za niewielką opłatą. Jak również streaming (transmitowanie video w czasie rzeczywistym) od użytkowników udostępniających wybrane transmisje z ważnych wydarzeń, np. mecz piłki nożnej lub gala boksu. Jednak niewiele osób wie, że jest to nielegalne. Jak się okazuję popularne wśród społeczności jest transmitowanie szczególnych imprez telewizyjnych bądź po prostu oglądanie swojego ulubionego kanału w sieci. Emisja źródła pochodzi zwykle z pirackiego sygnału, rozpowszechnianego przez legalnie działające firmy internetowe, znajdujące się np. za granicą. Istnieje możliwość ustalenia miejscowości i właściciela udostępnianego sygnału, ale nie można go zablokować, gdyż jest to długa i trudna procedura.

Żeby obejrzeć nielegalne treści wystarczy mieć zazwyczaj urządzenie z przeglądarką internetową, a za treści płaci się zwykłymi sms’ami lub przelewami. Opłata za oglądanie dużej ilości programów, nawet tych prestiżowych jak HBO, Canal+ jest conajmniej 5 razy mniejsza, niż jeżeli wykupiło by się oryginalny dekoder od operatora. Dlatego spora liczba osób działa wbrew prawu, stając się piratami treści telewizyjnych. Stanowi to ogromny problem, nie tylko w Polsce, ale i za granicą, doświadczając kradzieży na skalę masową. Serwisy oferujące przystępne ceny za transmitowanie programów zazwyczaj nie płacą twórcom, dystrybutorom, ani producentom treści. Najczęściej emitowane są wydarzenia sportowe oraz filmy, nawet w jakości HD w czasie rzeczywistym.

Przypadek nielegalnej transmisji gali KSW

W grudniu 2016 roku odbyła się walka między Mariuszem Pudzianowskim a Pawłem Mikołajuwem, zwanym inaczej – Popek Monster w 37 Konfrontacji Sztuk Walki. Gala wzbudziła sporo sensacji, nie tylko poprzez występ tych postaci, lecz z powodu sporej liczby darmowych nielegalnych transmisji. Żeby widzowie mogli obejrzeć walkę w systemie pay-per-view, musieliby zapłacić operatorowi sieci aż 40 zł. Dlatego naprzeciw potrzeb amatorów KSW, wyszli administratorzy fanpageów na Facebooku oraz użytkownicy YouTube. Jak się okazało kanał telewizyjny Polsat, musiał na bieżąco usuwać i blokować nielegalnie udostępniające transmisje. Wysyłał także odpowiednio przygotowane pisma do administratorów stron, które dokonały się nieuczciwego działania. Jeden z internautów postanowił skierować kamerę ze swojego telefonu na telewizor i na żywo udostępniał odbywającą się galę KSW na Facebooku. Według informacji tego wieczora mogło obejrzeć nielegalnie nawet 33 ty. osób. Szybko sprawa znalazła się na policji, strona została szybko usunięta a mężczyźnie grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz usłyszał zarzut bezprawnego emitowania walki. Natomiast kanał Polsat określił starty z tytułu nielegalnych transmisji na około 1,3 mln. zł.

Dwa sposoby na  uczciwą transmisje treści

Oglądanie w serwisach internetowych meczy piłkarskich, gali bokserskiej czy filmów jak się okazuje to chleb powszedni. Co zatem należy zrobić, aby programy na żywo i inne wydarzenia sportowe zobaczyć legalnie, bez obawy o złamanie prawa?

W pierwszej kolejności trzeba obliczyć swoje finanse, zastanowić się czy jesteśmy w stanie transmitować wszelkie kanały rozrywkowe. Nielegalny streaming w sieci jest najzwyklejszą kradzieżą praw autorskich i praw do transmisji wydarzeń, ponieważ odbywa się to kosztem nieuczciwego zarobku. Celem uniknięcia kary więzienia, grzywny czy zamknięcia portalu internetowego, należy wykupić licencję, pozwalającą na odtwarzanie treści w sieci.

Drugi krok polega na pokryciu kosztów organizatora oraz uzyskanie od niego pozwolenia na transmitowanie treści. Sytuacja ma miejsce, na przykład gdy dany pub lub bar chce emitować ważny mecz piłki nożnej dla sporej liczby widzów. Wpływy do budżetu instytucji transmitujących, a także klubów sportowych zostały znacznie zmniejszone, poprzez ich pirackie okradanie. Warto zatem zapoznać się z panującym prawem w danym kraju przed podjęciem decyzji o streamingu programów. W tej sytuacji mamy do czynienia z ustawą o świadczeniu usług elektronicznych, ustawie o prawie autorskim i tych pokrewnych, a także prawdopodobnie ustawie o prawie prasowym.  

Legalne wtyczki Kodi – alternatywa dla telewizji

Kodi to oprogramowanie, które jest całkowicie legalne i służy do oglądania multimediów na różnych urządzeniach. Stanowi odmienny, zastępczy model dla zwykłej telewizji satelitarnej z bardzo rozwiniętą i dopracowaną technologią. Wystarczy, aby internauta pobrał aplikację z jednych ze sklepów typu Google, bądź App Store, a następnie zainstalował wtyczkę do urządzenia. Skrzynki Kodi są powszechnie używane głównie np. w celu zdobycia pirackich transmisji sportowych, ale też i do oglądania filmów, seriali bez konieczności ich ściągania z sieci. Co więcej, aplikacja potrafi odtworzyć większość formatów pliku wideo oraz audio. Dopóki oprogramowanie używa się tak jak trzeba oraz zgodnie z jego zastosowaniem, to jest całkowicie legalne. Jednakże istnieje wiele nadużyć aplikacji, gdzie użytkownicy pobierają płatne treści, jak filmy czy programy telewizyjne i udostępniają je dalej. Należy jednak pamiętać, że spora ilość dodatków Kodi, posiada treści, które nie są oficjalnie licencjonowane, a dostęp do nich jest niezgodny z przepisami. Obowiązkiem każdego internauty jest przestrzeganie wszystkich prawidłowych przepisów, które panują w danym kraju. Niedostosowanie się do nich może skutkować nałożeniem licznych kar oraz wiązać się z piractwem komputerowym.

Up Next:

TOP5 najlepszych narzędzi do monitoringu internetu

TOP5 najlepszych narzędzi do monitoringu internetu